HF-W1250412X Industrial Weld Lens: 0.4X–1.2X, C-Mount, ISO 10110
All Categories
HF-W1250412X Weld Lens
HF-W1250412X Weld Lens
HF-W1250412X Weld Lens
HF-W1250412X High Temperature Welding Lens 1/2" 125mm 04X~1.2X
● Compact design.
● High temperature resistance.
● Resistant to corrosion and oxidation.
● Optical stability.
命名规则.png
产品尺寸图.png
Model Sensor Size Magnification WD DOF F/NO MTF>0.3(LP/mm) Object FOV Mount
HF-W1250412X 1/2" Ф8mm 04X~1.2X 125mm±5mm 3.5mm F8 >0.4@100lp/mm Ф6.66 ~ Ф20 C
Please contact us learn more models!
Specification
     Model HF-W1250412X
     Type High temperature welding lens
     Sensor Size 1/2" Ф 8mm
     Magnification 04X~1.2X
     Object FOV Ф6.66 ~ Ф20
     Working distance 125mm±5mm
     DOF 3.5mm
     F/NO F8
     Resolution 0.03%
     MTF >0.4@100lp/mm
     Mount C
     Weight 155.2g
     Dimension Ф34x100mm
     Remark Replaceable attenuator Ф18
Applications Case
案例1.png
Solder joint crack detection
案例2.png
Weld slag inclusion detection
案例3.png
Weld porosity detection
案例4.png
Incompletely filled weld detection
FAQ
Q1. Can I have a sample order for Weld Lens?
A: Yes, sample orders and any orders are acceptable.
Q2. What is the lead time?
A: 3-5 days for sample/small(<50pcs) orders, 1-2 weeks for bulk buying (>50pcs).
Q3. What's your MOQ for the Weld Lens ?
A: The MOQ is 1pcs.
Q4. What's your shipment term and how long does it take to arrive?
Q5. How to place an order for Weld Lens ?
A: 1. Confirm parameters such as FOV and WD;
2. Confirm the shape, state, material and color of the detected object;
3. Confirm the order and quote;
4. Pay orders and arrange production;
5. Check the product and arrange delivery.
Q6. Do you support private labels?
A: Yes, we do.
Q7: How long is your product warranty?
A: We offer 2-5 years warranty for our products.
Q8: How do you deal with the faulty products?
A: 1, Our products are produced in strict quality control system with a 0.2% defective rate.